Dr n.wet. Wojnowski Bogumił
Medivet BW Warszawa
tel.0-603 676 025
e-mail: paramed@wp.pl
strona wwww: www.medivetbw.waw.pl


"Dzięki mądrym hodowcom psów rasowych mógł powstać ten program i jego ocena"



Holistyczne wspomaganie leczenia zaburzeń wzrostu i rozwoju oraz zwyrodnień stawów u psów preparatami naturalnymi serii DOG Line Chondroprotect.

W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój hodowli różnych, dotychczas mało znanych w Polsce dużych ras psów. Spowodowało to nasilenie występowania problemów hodowlanych ( HD i inne zaburzenia wzrostu i rozwoju ), które na ogół były wiązane głównie ze złym materiałem genetycznym rodziców, mniej ze złym wychowem i zupełnie mało z niezbilansowanym żywieniem itp. Dlatego wzorem zagranicy, z opóżnieniem ok. 10 lat zaczęto wprowadzać obowiązkowe badania rentgenologiczne głównie stawów biodrowych. Jednak znów jak np. w Niemczech po ostrej selekcji okazało się, że liczba psów z HD nie zmalała tak znacząco jak sobie obiecywano. W Polsce nadal badanie rtg i jego wynik jest podstawą do zakwalifikowania psa do hodowli w wielu rasach.
Obserwując rozwój tej sytuacji w Niemczech i w kraju , przed siedmiu laty podjęto próbę weryfikacji dotychczasowych opinii, poprzez stworzenie programu chondroprofilaktyki, która za granicą już znalazła swoje miejsce w hodowli zwierząt zarówno hodowlanych jak i domowych. Dużą rolę w tworzeniu naszego programu i jego ciągłej weryfikacji odegrało kilku zaniepokojonych hodowców, którzy postanowili szukać właściwych przyczyn niepowodzeń we wzroście i rozwoju sprzedanych nowym właścicielom zwierząt, gdyż coraz częściej byli obwiniani za użycie do hodowli złego, niesprawdzonego materiału. Dlatego celem naszej pracy było podjęcie próby wyjaśnienia warunków narastania problemu złego rozwoju i wzrostu młodych psów, szczególnie dużych ras.
Wśród teoretycznych przyczyn tych niepowodzeń hodowlanych uwzględniano stan kliniczny, sposób żywienia suki szczennej i urodzonych szczeniąt oraz sposób odchowu u nowego właściciela z określeniem wieku, w którym najczęściej występowały problemy rozwojowe.
W okresie od 1997 do 2004 r. diagnozowano i leczono 85 psów głównie dużych ras wykazujących zaburzenia ruchowe, będących najczęstszą przyczyną zgłaszania się na konsultację.

Wszystkie były suplementowane holistycznie ( całościowo, komplementarnie) naturalnymi dodatkami zawierającymi biologiczne żródła składników żywieniowych, sprzyjających procesom wzrostu i rozwoju po uprzednim rozpoznaniu gospodarki mineralnej w organizmie. Materiał do badań to 70 psów w wieku 3 - 18 miesięcy skierowanych z rozpoznaniem : krzywicy, gnilca, młodzieńczego zapalenia kości, osteochondrozy, dysplazji stawów, nierównomiernego wzrostu kości przedramienia.
Psy starsze ( 15 szt. ) w wieku od 2,5 do 6 lat były kierowane z powodu utrudnionego poruszania kończyn tylnych w wyniku rozwiniętych zmian artretycznych ze zniekształceniami w obrębie stawów biodrowych (coxartrozy).
Wszystkie psy badano klinicznie w spoczynku i ruchu, niektóre badali wcześniej ortopedzi ustalając diagnozę. Wszystkie psy podlegały badaniom laboratoryjnym krwi ( morfologia z rozmazem, poziom wapnia, fosforu, aktywność fosfatazy zasadowej ) oraz w większości badaniu kału ( pasożyty i lamblie ). Niektóre psy badano metodą Vega - test na obecność obciążeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych , ich toksyn oraz innych szkodliwych czynników środowiskowych.
W leczeniu używano preparat Syntehyal i preparaty odżywcze serii DOG Line Chondroprotect , preparaty firmy Heel i Dr Reckeweg.
Przy decyzji właściciela o żywieniu pełnoporcjowym zalecano karmy firmy ANF i Trovet. Wiele z psów otrzymywały karmy popularne , tanie oraz droższe jak : Purina, Eukanuba, Hills, Gilpa kierując się ich uznawaniem przez psa.
W grupie psów młodych była większość żywiona tradycyjnie lub dietą mieszaną ( sucha karma, konserwy i mięso z wypełniaczem ). Psy żywione karmami suchymi tzw. dobrych firm wykazywały również zaburzenia wzrostu i rozwoju.
Młodzi pacjenci przychodzili na ogół w wieku 4 - 6 lub 7- 8 miesiąca życia z wadą postawy lub kulawizną. Starsze psy -2,5 do 6 lat wykazywały zaburzenia chodu kończyn tylnych na skutek zmian zwyrodnieniowych w stawach biodrowych i kręgosłupie.
Większość psów była już poprzednio leczona z użyciem preparatów przeciwzapalnych sterydowych i niesterydowych, antybiotyków, odżywek. Często ograniczano się do leczenia objawowego, bez badań dodatkowych.
Wyniki badań i obserwacje kliniczne :
Wszystkie psy leczone w okresie wzrostu i rozwoju wykazały poprawę kliniczną (zaburzonej postawy i poruszania się). U trzech psów niemal nie chodzących u których rozpoczęto leczenie w wieku ok. 6 mc. z obustronnie niewykształconymi panewkami ( nowofunland, labrador i buldog angielski ) po okresie od kilku tygodni do 3-6 miesięcy intensywnego leczenia uzyskano
poprawę i obecnie poruszają się niemal normalnie, stając na tylnych łapach, skacząc przez płotki lub do samochodu, a buldog został młodzieżowym championem Polski.

Przeważająca liczba młodych pacjentów wykazywała zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej . Obserwowano na ogół obniżoną zawartość wapnia i podwyższoną fosforu w surowicy krwi , niekiedy 1 : 1 . Miało to miejsce u wielu psów. A u 3 miesięcznego doga niemieckiego, karmionego mięsem wołowym do woli ( ok. 0,5 kg dziennie spowodowało wykrzywianie stawów podramienia na wszystkie strony. .
Mięso ma stosunek Ca : P jak 1 : 30. Po tygodniu takiej diety stawy nadgarstkowe psów stają się nadmiernie ruchome, poruszanie się jest utrudnione.W tym przypadku zupełną poprawę uzyskano dopiero po kilku miesiącach leczenia.
Podobny problem wystąpił we wszystkich stawach kończyn u 4 miesięcznego teriera, który chodząc wydawał dżwięki trzeszczenia. Ten przypadek też został wyleczony po kilkumiesięcznej suplementacji żywieniowej. Przykładem na skuteczność naszej metody może być także pacjent rasy Rottweiler - wtedy w wieku 11mc. z Lidzbarka Warm. który został zwrócony hodowcy jako chory, kulawy, niedożywiony, nerwowy - z zarzutem : "złego materiału genetycznego". Hodowca zgłosił się na leczenie. Po 6 mc. pies zaczął być wystawiany. Dziś ma ok. 6 lat i jest wielokrotnym championem i interchampionem. Inny pies - ON 6 mc. był badany w Warszawie - rozpoznano podejrzenie HD. Po 6 mc leczeniu w wieku 18 mc. był ponownie badany tym razem w Olsztynie i uzyskał ocenę A1 . Dostał licencję na krycie i użytkowanie hodowlane. To samo potwierdziło się w przypadku dwóch suk ON w Warszawie z podejrzeniem HD w w wieku ok. 7-8 mc, z hodowli niemieckiej, które otrzymywały Syntehyal i preparaty z serii DOG Line - korygujące dietę.
Powtarzane co 4-6 tygodni badanie krwi u obserwowanych młodych psów wskazywały na celowość suplementacji preparatami serii DOG Line.
W trzech przypadkach przy stężeniu wapnia 8-9 mg% nie można było uzyskać podwyższenia jego poziomu. Badanie biorezonansowe ( aparat Bicom ) tych psów wykazało masywną grzybicę w jelitach, która prawdopodobnie była efektem kuracji antybiotykowej stosowanej przy tzw. młodzieńczym zapaleniu kości. Jak twierdzi lekarka stosująca badania biorezonansowe w diagnostyce , grzybica i lamblioza jest niedocenianą przyczyną zaburzeń wchłaniania substancji mineralnych z jelita. Oprócz antybiotykoterapii innym żródłem grzybicy są suche karmy żle przechowywane lub z dużym dodatkiem spleśniałego zboża odrzuconego z produkcji dla ludzi.
Słabą karmę można rozpoznać po tym, że daje efekt obfitych odchodów wskutek gorszej strawności karmy ( duży udział zbóż, buraków i innych składników roślinnych ). Bardzo ważnym szkodliwym dla wzrostu i rozwoju psów jest użycie przez producentów karm produktów z utylizacji martwych zwierząt i stosowanie niekorzystnych substancji konserwujących jak np. Etoxyquin, BHT. Powyższe problemy opisywał Nexus ( r.2003,2004 ) .

Psy starsze ( 2,5 - 6 lat )
demonstrowały trudności w poruszaniu będące wynikiem procesów zwyrodnieniowych w kręgosłupie i stawach biodrowych. Spętany chód, chwiejny lub obniżony zad, stawianie stóp w jednym szeregu na
ogół świadczyły o skutkach dysplazji stawów biodrowych i rozwiniętej artrozie z deformacjami.
Postępowanie lecznicze
:
Uzależniano od wyników wspomnianych badań. Opierano się na produktach do suplementacji i regulacji trawienia i wchłaniania serii DOG Line : Gelamin Junior, Chondromed, Ca-fortan, Biocalcium, Algovit, Gelasol, Bonemed ,
zawierające naturalne składniki decydujące o tzw. holistycznym traktowaniu organizmu a więc biologicznie czynne kompleksy wpływające na szereg funkcji w organizmie jak np. GAG - glikozoaminoglikany ( prekursory kolagenu ) oraz probiotyki, premiks naturalny z alg, organiczne sole mineralne i zioła.
Po raz pierwszy w Polsce zastosowano w niektórych z nich tzw. składniki informacyjne ( z "informacją" nagraną na nośnik ) . Ma ona na celu podobne działanie jak produkty homeopatyczne - oczyścić organizm z obciążeń poprzez pobudzenie własnego układu odpornościowego pacjenta np. z tzw. zooinfekcji, metali ciężkich, dioksyn, toksyn pleśniowych, bakteryjnych itd.
Szczególną rolę w leczeniu odgrywał preparat Syntehyal ( biotechnologiczny produkt wzmacniający syntezę kolagenu ) łączony z injekcjami : Traumeel, Zeel i Discus ( firmy Heel ) oraz serii REVET firmy Dr Reckeweg: Traumato, Hormon. Używanie preparatów o składzie naturalnym i homeopatii było
podstawą każdego naszego działania leczniczego. Uważamy bowiem, że tylko działanie komplementarne ( holistyczne ) prowadzące do oczyszczenia organizmu z obciążeń toksycznych ( stymulując funkcje detoksykacyjne głównie wątroby i nerek ) skutkuje przywróceniem homeostazy w organizmie. Stąd też w razie potrzeby uciekano się do metod biofizycznych jak np. magnetostymulacji aparatem Bemer Vet. np. u labradora w wieku ok. 7 mc. z zaburzeniem kostnienia w stawach łokciowych czy u garbiącego się 10 miesięcznego doga niemieckiego , które powróciły do zdrowia po serii zabiegów magnetostymulacji z równoczesną suplementacją pokarmową.
Największym efektem leczniczym w kilkuletnich obserwacjach była poprawa kliniczna u 3 psów z niemal płaskimi panewkami miednicy . Nowofunland
( 10 mc. ) z Lublina ma obecnie 3 lata, jest nadal suplementowany żywieniowo i podobno skacze przez płotek w ogrodzie. Labrador z Częstochowy
( 6 mc. ) zaczął biegać po 3 miesiącach leczenia.Wspomniany już buldog angielski z Krakowa ( 6 mc. ) po 3 mc. leczenia wykazał znaczącą poprawę w poruszaniu się. Po uzyskaniu poprawy był wystawiany i zdobył kilka tytułów w klasie młodzieży. Właściciele tych zwierząt byli namawiani na uśpienie tych psów z powodu podobno niemożliwej terapii zachowawczej takich schorzeń.

Wytłumaczeniem efektu poprawy klinicznej jest koncepcja, że na skutek zniesienia bólu w stawach, suplementacji składników budulcowych chrząstki i kości, oczyszczenia organizmu - następują aktywne procesy naprawcze w żle wykształconych tkankach. Pomimo niedorozwoju panewek funkcję stabilizacji stawu przejmują najprawdopodobniej : torebka stawowa, więzadła i mięśnie.
Może także wytworzyć się rąbek chrzęstny na brzegu panewki, niewidoczny w badaniu rtg a tylko śródoperacyjnie, o czym wspomina jeden z ortopedów, operujący zwichnięte dysplastyczne stawy biodrowe .
Najstarszy pacjent leczony ma w tej chwili ponad 10 lat. Jest to ON długowłosy z obustronną coxartrozą wykrytą w wieku 2,5 roku. Leczony typowo tj. środkami przeciwzapalnymi cierpiał na szereg ubocznych objawów, miedzy innymi przybrał na wadze, co pogarszało jego stan. Właścicielka zgodziła się na program maksimum w celu poprawy jego stanu. Pies dostawał po kilka zastrzyków Syntehyalu na raz. Dostawowo i dożylnie wraz z suplementami
diety i odchudzaniem. Efektem było uzyskanie remisji kulawizny do 6-7 miesięcy od zastrzyku.
Pies ten jest cały czas regularnie ważony i suplementowany. Inna obecnie 13 letnia suka ON była z podobnymi objawami leczona 6 lat temu tą metodą i obecnie nie wykazuje kulawizny. Porusza się ostrożnie ale chętnie spaceruje z właścicielką. Remisję kulawizny na 6 miesięcy od serii zastrzyków uzyskano też u 6 letniego wtedy rottweilera z obustronną coxartrozą.
Podsumowanie obserwacji :
Prowadzone działania u psów młodych potwierdziły celowość prowadzonej diagnostyki i terapii preparatami odżywczymi i injekcjami. Ze względu na fakt, że wielu pacjentów było z całej Polski, kontrola była utrudniona i odbywała się na podstawie opowiadań wrażeń właścicieli, przesyłanych wyników badań krwi, zdjęć fotograficznych i rtg, także pocztą elektroniczną.
Psy starsze wykazując po leczeniu Syntehyalem dostawowo i dożylnie
( z dodatkiem któregoś z preparatów homeopatycznych ) poprawę trwającą na ogół do 6-7 miesięcy od injekcji - przy równoczesnej suplementacji pokarmowej preparatami DOG Line Chondroprotect spełniały oczekiwania właścicieli.
Po uzyskaniu poprawy w poruszaniu się psy były obserwowane przez właścicieli, którzy sami decydowali o potrzebie kolejnego zastrzyku.
Podsumowując można stwierdzić, że zastosowana metoda stosowania holistycznie skomponowanych dodatków żywieniowych dała pożądane wyniki. Tym samym okazało się, że konsekwentne działanie zachowawcze znajduje miejsce w leczeniu zaburzeń wzrostu i rozwoju oraz zmian zwyrodnieniowych u starszych psów, wykazujących trudności w poruszaniu się.

Wnioski :

Zaburzenia wzrostu i rozwoju psów dużych ras powstają głównie w wyniku obciążeń tzw. środowiskowych a nie ściśle genetycznych, gdyż są naprawialne dzięki kontrolowanej detoksykacji i suplementacji. Ta tzw. genetyka podlegać może obciążeniom środowiskowym i wtedy powstać mogą mutacje genów. Natomiast trudno nazwać "genetyką" fakt, że ciężarna suka jest karmiona toksycznym pokarmem , co uszkadza formujący się w jej łonie płód. 1.
Potwierdza się zatem celowość stawiania wnikliwej diagnozy u chorego młodego, żle rozwijającego się zwierzęcia obejmującej badanie szkodliwych obciążeń w organizmie. 2.
Hodowcy powinni używać do rozrodu zwierząt "oczyszczonych" i szczegółowo informować o zasadach dalszego postępowania uwzględniając dalsze oczyszczanie i suplementację, bilansowanie diety w okresie wzrostu i rozwoju. 3.
Badania rtg w ocenie stanu zdrowia psów powinny być nadal prowadzone, ale końcową i właściwą ocenę obciążeń genetycznych powinny przejąć wyznaczone placówki kontrolne hodowli ( najlepiej w ramach Związku Kynologicznego ), gdzie mógłby być ustalany kod genetyczny i ewentualne zagrożenia dla przyszłego potomstwa z wybranych rodziców. Wtedy polska hodowla była by wzorem dla innych . 4.
Należy zwrócić baczniejszą uwagę na stosowanie obecnych na rynku licznych krajowych i zagranicznych karm gotowych i tzw. odżywek, suplementów w zależności od bilansu mineralnego karmy i wyniku badania kontrolnego krwi. Na ogół bowiem naszym psom żywionym suchymi karmami pełnoporcjowymi nie brakuje witamin ani minerałów. Problemem może być występowanie obciążeń toksycznych ( z mączek mięsno-kostnych pozyskiwanych m.in. z padliny, zbóż i konserwantów ) i nadmiar energii stymulującej zbyt szybki wzrost oraz dysbioza w jelitach. 5.
Stosowanie diety tradycyjnej lub mieszanej grozi niezbilansowaniem ilości wapnia i fosforu. A wtedy nawet zagraniczne , drogie odżywki nie pomagają, bo ich skład mineralny nie koryguje zaburzeń, nie mówiąc o składnikach funkcjonalnych jak np. probiotyki, zioła czy substancje "oczyszczające" organizm, które są udziałem produktów serii DOG Line Chondroprotect. 6.
Dobre efekty poprawy żle rozwijającego się psa dawało tzw. przyhamowanie wzrostu poprzez zastosowanie u 6 mc. szczeniaków karmy dla dorosłych, ale w ilości / wadze karmy "junior". Te pieski szybciej się " prostowały " i przestawały kuleć osiągając póżniej właściwe parametry wzrostu. 7.
W większości preparatów ( z wyjątkiem syropu Gelasol ) nie ma znaczących ilości witaminy wzrostowej D. Pozostawiano organizmowi jej syntezę i pozyskiwanie z pokarmu.

W ostatnim czasie słyszy się o propozycjach chirurgicznych interwencji u kilkutygodniowych szczeniąt - mających na celu zapobieżenie dysplazji. Jest to sprzeczne z prezentowanymi obserwacjami i wynikami naturalnego wspomagania procesów wzrostu i rozwoju i świadczyć może o niedocenianiu samonaprawczych zdolności organizmu co się dzieje np. u dysplastycznych dzieci, których się przecież ani nie operuje ani nie usypia-tylko leczy zachowawczo !

Zapraszamy na konsultacje hodowców i właścicieli psów szczególnie dużych, szybko rosnących ras . Polecamy naszą stronę internetową :
www.medivet.hg.pl.
Zachęcamy użytkowników karm gotowych do zainteresowania się czytaniem ulotek przy tych karmach ( tzw. labeling ). Unikać należy karm z nieznanym żródłem białka ( czasami z padliny,włosów, racic, skóry, piór ), dużym udziale zbóż, konserwowanych sztucznie ( Etoxyquine, BHA, BHT o działaniu rakotwórczym ).

Korzystne jest konserwowanie karmy kwasami organicznymi np. witaminą C i tokoferolem-czyli wit. E oraz azotem ( np. karma firmy ANF -USA ) . Dodatek ziół, probiotyków i chelatowanych minerałów uprawnia do nazywania takiej karmy " holistyczną " w innym przypadku chodzi tylko o kolejny wybieg - jak przy określeniach " premium", "lux ", "advance"- mający sprawić wrażenie o lepszej jakości nowej oferty. Dodatek czynników stymulujących rozwój chrząstki, spotykanych w karmach dla dużych ras ma drugorzędne znaczenie. Wg. nas ważniejsze są łatwodostępne minerały, m.in. wapno by kościec dobrze się rozwijał, a nie stymulowanie szybkiego wzrostu masy mięśniowej, nadmiernie obciążającej nienadążające za nią kości. Należy zwrócić uwagę również na jakość wody do picia- która wg.wielu autorów z USA może być żródłem obciążeń toksycznych ( alergii, egzemy itp.). Jeżeli sami używamy wody nie z kranu a ze " żródełka " lub z butelki - dajmy ją też naszemu psu.

Zainteresowanych sprawą produkcji karm odsyłamy do artykułu z Nexusa o karygodnych praktykach niektórych producentów karm dla zwierząt.

( nr.1/2004, www.nexus.media.pl). Może wtedy otworzą się oczy także tzw. naukowcom - dietetykom wypowiadąjacym się w fachowych czasopismach popierających te firmy, m.in. przez ich płatne ogłoszenia i artykuły sponsorowane w czasopismach dla lekarzy i hodowców.

Dotychczasowym klientom i kolegom lekarzom stosującym nasze specyfiki dziękujemy za współpracę i polecanie innym metody i produktów. Czekamy na opinie na temat przedstawionych obserwacji i ich oceny przez autora programu. Nasze zwierzęta zasługują na zdrowe życie wspomagając nas swoją miłością i przywiązaniem. Powinniśmy stworzyć im optymalne warunki bytowania. Wtedy dopiero możemy mówić o holistycznym podejściu do spraw żywienia.