(Artykuł ukazał się na łamach czasopisma Mój Pies nr 11 Listopad 2002)
Cudowna chrząstka rekina
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych to coraz częściej spotykana choroba psów. Czy naturalne preparaty mogą zapobiec wadom rozwojowym naszych pupili?
Rozmowa z dr. weterynarii Bogumiłem Wojnowskim, specjalistą od chorób układu ruchu.
-Jako jedyny bodaj lekarz w Polsce produkuje Pan oparte na bazie naturalnych składników preparaty na dysplazję stawów u zwierząt.
-Obserwowałem moich kolegów z zagranicy, którzy za pomocą preparatów odżywczych regenerujących chrząstkę leczyli psy, poprawiając ich sprawność ruchową. Preparaty zachodnie były u nas trudno dostępne i bardzo drogie, dlatego zacząłem produkować je sam, na bazie surowców sprowadzanych z zagranicy. Prócz uzupełniania niedoborów w pożywieniu, stosuję metody medycyny informacyjnej, szukając przy-
czyn przenoszenia wadliwych cech z rodziców na dzieci.
-Jakich naturalnych składników Pan używa?
-Shark cartilage, czyli chrząstka rekina, jest naturalnym produktem uzyskanym ze szkieletu chrzęstnego rekinów. Zawarta w niej chondroityna działa regenerująco na zmiany w stawach kręgosłupa i kończyn, jest źródłem dobrze przyswajalnego wapnia. Wyciąg z małża Perna canaliculus to źródło glikozoaminoglikanów, stanowiących materiał do budowy chrząstki. Preparat ma korzystny wpływ na sprawność układu łącznotkankowego i jego wytwory (włosy, pazury), jest dobrym biokatalizatorem przemiany materii w organizmie. Ascophyllum nodosum to algi brunatne, pochodzące z północnego Atlantyku. Są źródłem substancji odżywczych, stanowią materiał budulcowy dla tkanki łącznej, skóry, pazurów, ścięgien, chrząstek stawowych, dziąseł. Wspomagają leczenie schorzeń alergicznych, bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych skóry: Wszystkie preparaty; które pełnią funkcję karmy uzupełniającej, są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta po wcześniejszym wykonaniu badań krwi i RTG.
-Czy stosując te preparaty, można zapobiec dysplazji?
-Nikt jeszcze nie wymyślił jednego cudownego leku na dysplazję. Stosując preparaty oraz zbilansowaną karmę, można jej w dużym stopniu zapobiec. Jeśli dysplazja już zaistniała, zmniejszamy lub całkowicie likwidujemy cierpienie psa.
-Jakie karmy uzupełniające Pan proponuje?
-Nazwałem tak moje produkty; które nie są lekami ani tzw. sztucznymi odżywkami. Ich receptura jest oparta na wymienionych składnikach naturalnych i ziołach, sprawdzonych w zapobieganiu i leczeniu schorzeń narządu ruchu, głównie u psów pracujących, narażonych na duży wysiłek. Karmy te dobierane są odpowiednio do wieku i rasy psa, np. Dog Line Gelamin Junior jest podawana do 18 miesiąca życia, przeznaczona dla psów w okresie intensywnego wzrostu. Dog Line Chondromed to biologicznie czynna, uzupełniająca karma naturalna dla psów zagrożonych zaburzeniami ruchowymi w każdym wieku i przy każdej diecie.
-Z jakim rodzajem dysplazji ma Pan najczęściej do czynienia?
-W dużym stopniu jest to dysplazja ciężka, kiedy pies nie może już chodzić, a na zabieg chirurgiczny właściciel nie chce się zgodzić. Od sześciu lat leczę owczarka niemieckiego Aramisa, który taki problem miał w wieku czterech lat. Po półrocznym stosowaniu preparatów nadal miał dysplazję, ale zaczął chodzić. Choć zdarzają mu się okresy pogorszeń, typowe dla chronicznych zmian zwyrodnieniowych. Inny pacjent, 9-miesięczny nowofundland z Lublina, prawie bez stawu biodrowego, po kilku miesiącach kuracji (na odległość) chodzi i podobno skacze przez płotek w ogródku. Są to efekty nadzwyczajnych możliwości adaptacyjnych organizmu w okresie wzrostu, które trzeba umiejętnie wspierać. Według dr. A Janickiego, chirurga ortopedy; głębokość panewki może się zmieniać w czasie wzrostu i rozwoju szczeniaka, co zostało wielokrotnie stwierdzone.
-Czy kupując szczenię, możemy sprawdzić, czy jest ono wolne od dysplazji?
-Już u czterotygodniowego szczeniaka lekarz ortopeda może ocenić jakość stawów biodrowych, wykonując specjalny test. Polega on na wyciągnięciu główki kości udowej z panewki stawu biodrowego. Jeśli główka wychodzi łatwo, oznacza to, że panewka jest płytka, nie ma siły przysysającej główkę do panewki i można wyrokować, że pies będzie się źle rozwijał. Właściciele wybierają często największego szczeniaka, a ten dźwiga na nóżkach najwięcej masy.
Zwierzęta narażone są na szkodliwe czynniki środowiska, które stają się przyczyną wielu schorzeń, w tym dysplazji stawów
-Czy wyeliminowanie z hodowli psów z dysplazją pozwoli uniknąć masowego rozwoju tej choroby?
-Tego typu próby były już podejmowane np. w Niemczech, ale okazały się niezadowalające. Eliminacja nie jest rozwiązaniem, gdyż zdrowe psy przekazują ukryte cechy; które mogą przyczynić się do wad rozwojowych, także tzw. dysplazji nabytej. Przyczyny dysplazji tkwią raczej w obciążeniach toksycznych organizmu rodziców; takich jak zanieczyszczenia bakteryjne, wirusowe i pleśniowe. Zwierzęta domowe, podobnie jak ludzie, narażone są na szkodliwe czynniki środowiska: grzyby i ich toksyny; metale ciężkie, smog chemiczny: Są one przyczyną wielu chorób, zaburzeń odporności, mutacji genotypu, w tym m.in. dysplazji stawów. Pracuję nad programem profilaktycznej detoksykacji organizmu psów hodowlanych. Uruchomiliśmy też punkt wczesnej diagnostyki obciążeń toksycznych u psów, opartej o zjawisko biorezonansu, tzw. VEGA -test.
-Jak wychowywać szczeniaka, aby nie doprowadzić do dysplazji nabytej?
-Jedną z przyczyn dysplazji jest źle zbilansowany w minerały i energię pokarm oraz przekarmienie ilościowe. Na polskim rynku pojawiło się ostatnio kilka dobrych karm dla psów, które dostarczają niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu. Preferuję suche karmy gotowe, gdyż pozwalają w pełni kontrolować zawartość wapnia i fosforu, wit. D oraz wielu innych metabolitów; biorących udział w tworzeniu kości i rozwoju połączeń stawowych. zachęcam też do wczesnych konsultacji, sprawdzających prawidłowy rozwój psów, szczególnie dużych ras.
Rozmawiała Nina Bekasiewicz
CO TO JEST DYSPLAZJA
Dysplazja stawów łokciowych i biodrowych jest chorobą zwyrodnieniową stawów. Nie jest to przypadłość wrodzona. Każdy pies rodzi się ze zdrowymi stawami, dopiero po pewnym czasie, w wyniku obciążeń genetycznych. nieodpowiedniego nacisku, panewki stawowe ulegają spłyceniu a główki kości deformacji. U chorych 5-, 8-miesięcznych psów tuż po okresie wymiany zębów, można zauważyć niechęć do poruszania się, zmiany pozycji, skoków i zabawy. U psów dorosłych obserwuje się sztywność chodu, słabość zadu, zaniki mięśni pośladkowych. Objawy te są spowodowane bólem stawów i ograniczonym ruchem. Aby sprawdzić czy pies ma dysplazję, należy zrobić badanie u ortopedy i prześwietlenie, zdjęcie dać do opisu lekarzowi specjaliście.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA